Kiedy odkręcić zawór odpowietrzający deski windsurfingowej?

Wydawać by się mogło, że zawór odpowietrzający nie jest zbyt istotnym elementem deski – w rzeczywistości jest jednak wprost przeciwnie. Niektórzy początkujący nie zwracają na niego większej uwagi, czasem nawet nie zdają sobie zbyt dobrze sprawy z jego przeznaczenia. Do czego dokładnie służy ta niewielka śrubka?

Zawór odpowietrzający to ważny element, w jaki są wyposażane są prawie wszystkie deski windsurfingowe (większości desek seryjnych i w prawie wszystkie customy). Jest to to mała śruba na pokładzie deski, obok skrzynki podmasztowej.

Jeśli nie dokręcimy zaworu podczas pływania, spowoduje to dostanie się wody wgłąb deski, między laminat a styropianowy rdzeń. Waga deski trwale zwiększy się, co w znaczący sposób zmieni jej parametry. W efekcie będzie to mogło doprowadzić na przykład do opóźnionego i utrudnionego wejścia w ślizg albo słabszych osiągów deski.

Po co zatem jest zawór i kiedy należy go odkręcić? Na przykład podczas podróży samolotem albo zimą, w nieogrzewanym garażu bądź innym pomieszczeniu o ujemnych temperaturach.

Dlaczego? Zawór, w który wyposażone są deski windsurfingowe, odkręcamy w momencie pojawienia się dużej różnicy ciśnień, która powstaje w wyniku sporej różnicy temperatur lub wysokości. Niskie ciśnienie podczas lotu samolotem na dużej wysokości powoduje „napompowanie” deski.

Jeśli zawór odpowietrzający nie zostałby odkręcony na czas lotu, wtedy podniesione ciśnienie wewnątrz kadłuba deski spowodowałoby pęknięcie laminatu i jej uszkodzenie. Uszkodzeniu ulec mógłby przede wszystkim spaw, czyli miejsce łączenia na burcie, co mogłoby być dla Ciebie prawie niezauważalne. Zawór umożliwia ujście ciśnienia. Z tego powodu podczas podniebnych podróży należy go zawsze odkręcać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *