Jak wybrać trapez

Trapez, zwany niegdyś uprzężą, pozwala odciążyć ręce i uzyskać poprawną pozycję na desce. By odczuć zadowolenie i odnieść sukces, powinniśmy nauczyć się go używać, dowiedzieć się, ustawiać linki w etapie nauki, jak trapez wybrać itd. W dzisiejszym artykule opiszemy dostępne na rynku rodzaje trapezów.

Czym jest trapez? To pas lub spodenki z przymocowanym hakiem do zapinania za linki zamocowane na bomie. Przy wpinaniu się w linki zyskujemy możliwość zrównoważenia siły ciągu żagla. Będzie ona przenosić się na tułów bezpośrednio przez linki, nie zaś poprzez ręce i barki. Mamy odciążone ręce i używamy ich już wyłącznie do sterowania żaglem. Łatwiej możemy utrzymać żagiel przy wietrze od 3B, i przybrać odpowiednią pozycję. Poprawia się więc szybkość i nasza przyjemność podczas pływania wzrasta.

Na rynku dostępne są różne rodzaje trapezów. Należy tu wymienić trapezy niskie, czyli biodrowe, trapezy wysokie, czyli wave`owe, a także hybrydy, czyli połączenia oburodzajów.

Trapezy niskie. Są to „spodenki” wyposażone w system pasków obejmujących uda i posiadające hak zamocowanym bardzo nisko. Takie trapezy są używane przez zawodników klas regatowych, osoby pływające na szerokich deskach oraz przez amatorów dużych prędkości. Wybierają je jednak również amatorzy.

Trapezy wysokie. Szerokie pasy z hakami montowanymi po środku. Takie trapezy zakładamy w pasie, wyżej niż trapezy biodrowe. Dzięki temu hak jest na wysokości pępka albo wyżej. Typ trapezu stosowany przez amatorów, początkujących i zwolenników pływania rekreacyjnego, jak również we freestyle’u.

Hybrydy. W chwili obecnej jest to bardzo rzadki typ trapezów. Stanowi on połączenie cech obu typów. Trapezy hybrydowe mają zatem paski spinające w kroku oraz obejmują zarówno biodra jak i lędźwie windsurfera. Hak możemy ustawić albo bardzo nisko, albo w pozycji pośredniej pomiędzy modelem niskim i wysokim.

Dla kobiet dostępne są specjalne modele w odpowiednim wzornictwie, dla sylwetek szczuplejszych w talii i szerszych w biodrach. Przy kupowaniu trapezu bardzo istotne jest mierzenie. Trapez nie powinien krępować ruchów, bardzo uważnie dobierz zatem jego rozmiar. Jeśli poczujesz, że jest wygodny, nie opina zbyt ciasno,a przy tym nie jest za duży, możesz spokojnie dokonać zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *