Deski windsurfingowe, rodzaje

Deski surfingowe mają różne kształty i rozmiary. Mogą być z jednym lub wieloma finami. Dzielimy je na kilka kategorii ze względu na parametry konstrukcyjne i przeznaczenie. Najbardziej znane typy desek to: shortboard, longboard, funboard, fish, gun I hybrydy. Dziś prosta klasyfikacja dla początkujących.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportami wodnymi, powinieneś zapoznać się z podstawami, żeby wiedzieć, jakiego sprzętu będziesz potrzebować. Jeśli chodzi o deski windsurfingowe, wyróżniamy następujące rodzaje:

Gun – deski na duże fale, wielkość mieści się w granicach od 6,6’’ do 10 ‘’ foot. Dodatkowa długość pozwala na uzyskanie większej prędkości przy pedałowaniu na dużych fale. Deska ma rockera, 3 – 4 finy.

Shortboard – deski przeznaczone do wykonywania ostrych, szybkich skrętów przy średniej wielkości fal. Stosowane od dawna, bo już od od 1970 roku. Maja poniżej 7 foot, wyróżniają się ostrym nosem, wąskimi bokami i mają 3 lub 4 finy.

Longboard – najstarszy, tradycyjny model desek. Od 8 do 12 foot długości I 20 inches grubości. Dodatkowa grubość ułatwia pedałowanie oraz stabilność. Są to dobre deski windsurfingowe dla początkujących.

Hybrid / Funboard – deski o konstrukcji hybrydowej łączącej kilka elementów z poszczególnych typów desek. Deski z dodatkową objętością, lecz nie zaliczające się do longboardów. Zwykle mają 6 do 8 foot długości. Są zalecane dla serwerów chcących przejść na mniejsza deskę lecz nadal oczekujących od deski wyporności i stabilności przy pedałowaniu. Mogą mieć różne kształty, nosy i konfiguracje finów.

Shortboard – deski przeznaczone do ostrych i szybkich skrętów przy średnich falach. Maja poniżej 7 foot, ostre nosy , wąskie boki oraz 3 lub 4 finy.

Egg – wyglądem przypominają zaokrąglony, hybrydowy longboard. Deski tego rodzaju przeznaczone do mniejszych fal, do cruzowania . Dzięki swojej szerokości są bardziej stabilne i doskonale nadają się dla początkujących.

Fish – deski krótkie i szerokie, przeznaczone do pokonywania małych fal. Stosunkowo plaskie, z bardzo małym rockerem, łatwe do pedałowania i dobrze utrzymujące szybkość przy płaskich częściach fal.

Deskę powinieneś dobrać pod względem własnych potrzeb i umiejętności. Ważnym kryterium doboru będzie Twój stopień zaawansowania. Najlepiej przy wyborze poprosić o radę doświadczonego specjalistę w sklepie lub szkółce, aby wybrać sprzęt, który zapewni Ci maksimum satysfakcji podczas pływania.

 

Szeroki wybór desek windsurfingowych znajdziecie pod adresem: http://www.surfshop.pl/deski-windsurfingowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *