Windsufring – czym to się je.

Windsurfing- sport powstały ponad czterdzieści lat temu ciągle ewoluuje. Jest prężnie rozwijającą się dziedziną sportu. Czym jest postaram się wyjaśnić w tym krótkim artykule.

Pływanie na desce z żaglem od żeglowania jachtowego odróżnia przede wszystkim sprzęt. W windsurfingu pędnik stanowi maszt wraz z bomem oraz żagiel. Stosuje się różne powierzchnie żagli w zależności od siły wiatru oraz umiejętności. Powierzchnia żagla zajmuje od pół do dwunastu i pół metrów kwadratowych. Po za żaglem potrzebna jest jeszcze deska. Deski windsurfingowe charakteryzują się wypornością od około sześćdziesięciu do ponad trzystu litrów. Konstrukcyjnie możemy je podzielić na deski mieczowe i bezmieczowe.

Od czasu gdy windsurfing został wynaleziony przez Jima Drake’a oraz Hoyla Schweitzera w latach 70 konstrukcja sprzętu oraz dyscypliny windsurfingowe mocno się rozwinęły. Jak w każdą dziedzinę życia tak również windsurfing wchodzi coraz to nowsza technologia. Producenci prześcigają się w formach kształtu i stosowanych materiałach. Początkowo deski dzielono ze względu na długość (longobards, shortboards) jednak z czasem producenci zaczęli dzielić sprzęt ze względu na zastosowanie. Stąd można wyróżnić konstrukcje: freeride, formula windsurfing class, wave, freestyle, slalom, funboards i racing longboards. Ze względu na konstruckje deski możemy wyróżnić siedem dyscyplin sportowych uprawianych na windsurfingu. Jest to: freeride, freestyle, formuła, slalom, super-x, speed i wave. Wymienione dyscypliny są gatunkami podstawowymi. Istnieją podgatunki będące połączeniem dwóch lub więcej dyscyplin. Pływanie na desce z żaglem jest prężnie rozwijającą się dziedziną sportu, która zdobywa coraz większą rzesze fanów w Polsce. Rosnąca popularność na rynku świadczy, że mimo upływu lat Windsurfing ma się dobrze i posiada silnie ugruntowaną pozycje na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *