Buty neoprenowe – kompromis czy zło konieczne

Każdy doświadczony windsurfer, który na desce spędził lata przyzna, że nic nie zastąpi komfortu pływania lepiej niż kontakt bosej stopy z deską. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyczuć nawet najmniejsze zmiany ruchu i dokładniej kontrolować tor po którym się poruszamy. Pływanie na boso w wodach o stosunkowo niskich temperaturach może w przyszłości doprowadzić jednak do wielu schorzeń, które z wiekiem mogą stać się prawdziwym utrapieniem.

Korzystanie z butów neoprenowych stało się więc dla wielu surferów rozwiązaniem, które pomaga chronić ich zdrowie, ale niekoniecznie jest przez nich pożądane, zatem konieczne było pójście na ustępstwa. Producenci odzieży sportowej chcąc swoim klientom zaoszczędzić konieczności pójścia na kompromis każdego roku wypuszczają na rynek nowe modele butów neoprenowych mających na celu jak najlepsze przyleganie do stopy i zapewnienie komfortu podczas surfowania.

Jedną z takich firm jest pochodząca z Ameryki marka XCEL, która stworzyła buty INFINITI ROUND TOE BOOT. Przekonajmy się zatem jak buty o grubości 5mm z zaokrągloną końcówką na palce sprawdzają się w praktyce.

buty neoprenowe

Przede wszystkim buty są bardzo lekkie, nawet mimo dosyć sporej grubości neoprenu. Zawdzięczają to między innymi włóknom bambusowym, które oprócz wytrzymałości zapewniają także elastyczność materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest konieczne stosowanie krępującej ruchy gumowej osłony na palce, przez którą ciężko jest swobodnie wkładać stopy w strapy deski.

Buty są także bardzo łatwe do założenia na gołą stopę, dzięki wszytemu uchwytowi na palec pozwalającemu na podciągniecie pięty bez konieczności szarpania czy niepotrzebnego rozszerzania warstwy neoprenu. Miękki i ściśle przylegający do skóry materiał bardzo dobrze komponuje się ze stopą, sprawiając wrażenie, jakbyśmy zamiast buta nosili piankową skarpetę. Ma to swoje zalety nie tylko estetyczne ale i ergonomiczne, które wpływają na jakość naszych odczuć podczas poruszania się i pływania. Buty sięgają za kostkę więc stanowią dodatkową ochronę przed otarciami czy uderzeniami, a całość zapinana jest na mocny rzep.

Testowanie butów w temperaturze wody sięgającej zawrotnych 7 stopni C okazało się strzałem w dziesiątkę. O tym, że woda miała taką temperaturę można było się przekonać jedynie wkładając nieosłoniętą część ręki czy nogi do niej. Dzięki butom od XCEL nie było odczuwalne zimno i zachowana została stała temperatura stopy. Komfort cieplny zakładany przez producenta zdał zatem egzamin celująco, a dzięki wysokiemu profilowi kostki żadna nawet zagubiona zimna kropla nie przedostała się wewnątrz naszego neoprenowego buta.

Także wkładanie stopy w strapy okazało się bezproblemowe na standardowej desce freemove, gdzie buty nie tylko nie przeszkadzały, ale i wspomagały amortyzację pod stopą.

Buty neoprenowe z 5mm powłoką materiały doskonale sprawdzają się w nieco zimniejszych warunkach i nie krępują naszych ruchów i zachowań na desce. Wysoka ergonomia i elastyczność pozwalają na zachowanie tak potrzebnego kontaktu z deską.

 

Czy takie buty to dalej kompromis? O tym zdecydujcie sami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *