CRAZY FLY – Historia marki kitesurfingowej

Widząc doskonałą upalną pogodę za oknami, aż chce się wskoczyć w piankę, zapakować do samochodu sprzęt i wyruszyć surfować i polatać na jeziorze, morzu czy innych odpowiednich zbiornikach wodnych.

Kitesurfing to dyscyplina, która w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, dlatego też coraz więcej sklepów sportowych oferuje klientom ekwipunek do tego sportu. Jedną z popularniejszych i polecanych przez zawodowych kitesurferów marką sprzętu jest firma powstała za naszą południową granicą.

Crazy Fly

Słowacja to kraj, w którym narodziła się marka CRAZY FLY, przez wieku uznawana za jedną z czołowych firm produkujących profesjonalny sprzęt do kitesurfingu. Dziś kilka ciekawych informacji na temat historii firmy.

Ojcem założycielem firmy jest Jozef Bukovčák, Słowak, który pomimo swojego elektrycznego wykształcenia swoją karierę zawodową związał z produkcją desek windsurfingowych. Kiedy ta kariera dobiegła końca wraz z upadkiem zakładu, w którym pracował Jozef podjął decyzję o samodzielnym przejęciu biznesu wraz z klientami. Pod koniec lad 90′ ubiegłego wieku firma Jozefa produkowała sprzęt dla takich znanych marek jak Gnu, North czy Sails, co spotkało się z aprobatą wielu zadowolonych klientów.

Szukanie oszczędności przez duże koncerny sportowe i przeniesienie produkcji sprzętu do Chin stało się realną wizją upadku firmy, dlatego po raz kolejny słowacki przedsiębiorca postanowił ratować swój biznes, rozpoczynając produkcję swojego własnego sprzętu pod szyldem marki CRAZY FLY.

Pierwszą deską stworzoną przez CRAZY FLY była deska windsurfingowa, która mimo bardzo dobrych aspektów technicznych nie zrobiła furory w branży, w związku ze sporym przepełnieniem rynku windsurfingowego i słabą mocą przebicia się przez sprzęt konkurencji sygnowany nazwiskami znanych sportowców.

Słowacka firma postawiła w związku z tym na produkcję sprzętu do kitesurfingu, którego rynek nie był jeszcze zbyt zagospodarowany. W roku 2002 CRAZY FLY rozpoczęło ofensywę, zaczynając od podbijania swoim sprzętem rynku Ameryki Południowej, głównie Argentyny i Chile. Po roku marka trafiła na rynki polskie, węgierskie i czeski, gdzie została bardzo ciepło przyjęta.

CRAZY FLY zrewolucjonizowało rynek desek kitesurfingowych dzięki wykorzystaniu drewna do produkcji rdzenia kite deski na wzór desek snowboardowych. Szybko nawiązano współpracę z dostawcami wysokiej jakości drewna z Austrii oraz Słowacji, dzięki czemu powstała deska kitesurfingowa F-one.

Niekonwencjonalna metoda promocji desek kitesurfingowych polegająca na podróży przez Europę i prezentowanie lokalnym sprzedawcom swoich produktów odniosła ogromny sukces, zwiększając zainteresowanie produktami słowackiej marki i napływ nowego kapitału na dalszą produkcję.

Kolejnym krokiem do podbicia rynku sportów wodnych było stworzenie przez CRAZY FLY swojej drużyny surfingowej, która startując na Mistrzostwach Świata na sprzęcie swojego sponsora. Ten pomysł, jak i rozszerzenie asortymentu o latawce kitesurfingowe podsunął Jozefowi właściciel amerykańskiego serwisu kiteboarding.com. Pomysły te okazały się strzałem w dziesiątkę, bowiem ogromne zainteresowanie sprzętem przyczyniło się do tego, że to Stany Zjednoczone stały się głównym importerem słowackiej firmy.

Jednak dobre zagrania marketingowe to nie jedyna zasługa sukcesu CRAZY FLY, bowiem to jakość sprzętu stanowi najważniejszy czynnik jej popularności. Deski kitesurfingowe laminowane są w wysokiej temperaturze, dzięki czemu stają się odporne na zniszczenia i bardzo stabilne. Perfekcja produkcji przejawia się również tym, że nowe modele desek różnią się w zasadzie niewielkimi drobiazgami, dostosowują je do nowych trendów czy stylów surfowania. Podstawowa konstrukcja jest stała i niezmienna, a o jej jakości może świadczyć fakt poddawaniu gwarancji jedynie 0,5% wszystkich sprzedawanych desek na świecie.

Dziś CRAZY FLY to marka kitesurfingowa, która jest doskonale znana i polecana przez profesjonalnych riderów. Jej produkty eksportowane są do 60 krajów na świecie, a tworzy ją cała rodzina Jozef Bukovčák z żoną, córką i czterema synami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *