Trapezy kitesurfingowe – podstawowe informacje

Wybór trapezu kitesurfingowego ma ogromny wpływ na komfort podczas surfowania. Prawidłowo wybrany trapez powinien zapewniać nam wygodę i bezpieczeństwo nawet podczas wielogodzinnych kite sesji.

Na odczucia związane z założeniem trapezu kitesurfingowego mają wpływ różnorodne cechy samych trapezów i mogą to być m.in. materiały z jakich został trapez wykonany, jego ułożenie na ciele, kształt trapezu dopasowany do płci oraz warunków fizycznych, rodzaje zapięć, wkładki czy rozmiar haka.

Najprostszym podziałem trapezów kitesurfingowych jest podział na niskie – biodrowe oraz wysokie – lędźwiowe trapezy.

Niski trapez kitesurfingowy jest doskonałym wyborem dla początkujących riderów, dla osób borykających się z problemami pleców i kręgosłupa oraz dla osób nieco starszych, które nie chcą rezygnować ze swojej pasji. Ich zaletą jest nisko położony środek ciężkości ciała kitesurfera, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest wejść na deskę oraz utrzymać się na niej.

trapez kitesurfingowy

Wysokie trapezy kitesurfingowe świetnie sprawdzają się podczas jazdy typu switch (na palcach), podczas pływaniu na fali czy wykonywaniu różnych tricków i ewolucji. Tego typu trapezy sprawdzą się zarówno w przypadku początkujących jak i bardziej zaawansowanych kitesurferów z aspiracjami do opanowania bardziej wymyślnych stylów surfowania. Trapezy lędźwiowe są bardzo popularnym wyborem.

Trapezy kitesurfingowe najczęściej wykonane są z materiałów, które sprawdzą się w warunkach wodnych, dlatego jest to np. neopren i gąbka dzięki którym trapez będzie odpowiednio układał się na ciele, tak by nie krępował naszych ruchów.

Podczas wyboru trapezu kitesurfingowego warto zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych cech. Jedną z nich jest dodatkowa linka bezpieczeństwa trapezu, która doskonale sprawdzi się w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę z kitesurfingiem. Przyda się ona przede wszystkim w momencie kiedy czujemy się niepewnie, dzięki niem może nas ktoś przytrzymać. Dobrym rozwiązaniem jest również wyposażenie trapezu w system szybkiego wypinania, które może zdecydowanie ułatwić nam wydostanie się z trapezu podczas upadku.

trapez kitesurfingowy dakine

Dużą niewygodą podczas surfowania jest również podchodzenie trapezu do góry, co powoduje dyskomfort i ucisk żeber, dlatego dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest dodatkowy pasek prowadzony pod hakiem, który będzie trzymał trapez w odpowiedniej pozycji.

Coraz więcej marek projektujących trapezy kitesurfingowe tworzy osobne modele dla kobiet i mężczyzn, które różnią się nieco budową i są lepiej dopasowane anatomicznie do ciała. Trapezy kobiece posiadają charakterystyczne wcięcie w talii oraz dodatkowe wkładki neoprenowe, obszywające trapez, dzięki czemu lepiej chronią skórę przez podrażnieniami i otarciami. Rożnicę między trapezami męskimi i damskimi można zauważyć również w kolorystyce i designie, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej dobrać trapez kitesurfingowy do swoich indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *